Skip to main content

Home/ Groups/ Информациона и дигитална писменост
Sandra Repac

Примена информационо-комуникационих технологија у Библиотеци Архитектонског ф... - 4 views

  •  
    Ово је један добар пример примене информационо - комуникационих технологија у једној академској библиотеци која се одазвала потребама савременог доба. Својим примером промовише развој информационе и дигиталне писмености.
  •  
    Сандра, могли сте да искористите могућност коју вам Диго пружа и поставите вишечлане (две и више речи) изразе као ознаке. извор сте резимирали, али га нисте описали: не види се из описа как је извор (веб-сајт, ПДФ, блог итд), која врста текста (извештај, чланак итд), колика му еј поузданост, ко стоји иза њега.
Милијана Петровић

Школски библиотекари - 9 views

  •  
    Друштво школских библиотекара Србије у школској 2011/2012. години подржава електронски програм стручног усавршавања Комуниукација и интеракција у савременој школи, чији су аутори и предавачи и сами библиотекари. Курсеви су постављени на платформи за елктронско учење Мудл 2, најновијој локализованој верзији. Тимски рад, међусобна сарадња свих у образовању, наша улога и одговорност!
  • ...4 more comments...
  •  
    Ознаке су вам добре, али опис извора је мањкав. У опису извора би свакако тербало стајати да је то званичан сајт стручног друштва тог и тог, да је посреди платформа за учење, семинар, па тек онда компетенције које развија.
  •  
    Славице, додала сам изворе, па Вас молим да поново прегледате. Поздрав :)
  •  
    Боље је, но оваквом опису сада би требало додати и ознаке: веб-сајт, семинари
  •  
    Урађено, хвала Вам.
  •  
    Овај семинар чији сам и ја полазник не само што пружа сазнања из управљања знањем и сазнања о савременој отвореној школи, већ развија и информациону и дигиталну писменост.
  •  
    Девојке, оставите те речи хвале за вредновање семинара.:)
Горан Милинчић

Дистинктивна обележја информационе писмености - 5 views

  •  
    Аутор ове презентације, Славица Јурић, на врло ефикасан начин, слајд презентацијом, уводи у причу о разликама и терминолошким обележјима елементарне, функционалне и информационе писмености. Презентација је постављена на Слајдшер и врло једноставно се може преузети на рачунар. Посебан допринос јесте указивање на потребу разликовања информационе и информатичке писмености, где се информациона писменост односи на способност проналажења, разумевања и коришћења информација. У раду се приказују и резултати истраживања, који јасно указују на мотивисаност школских библиотекара да мењају своју улогу у складу са укупним друштвеним, али и у складу са постојећим, како светским, тако и нашим, националним документима. Наиме, библиотекари као приоритет истичу потребу за стручним усавршавањем у области информационе писмености.
Милена Кецман

Информациона писменост и критичко мишљење - 2 views

  •  
    Милена, опис извора није исто што и изношење садржаја. Нисте морали резимирати садржај, него акценат ставити на вредновање.
Слађана Ђорђевић

IFLA препоруке - 3 views

  •  
    Документ је усвојио управни одбор IFLA (Међународна федерација библиотечких удружења), а на српски језик превео Библиотекарско друштво Србије. Обе институције су поуздан извор, а документ се налази на њиховим званичним веб странама. У документу је јасно и прецизно дефинисана информациона писменост и њен значај за развој појединца и друштво у целини. Дате су и препоруке владама и организацијама зашто и како би требало да промовишу информациону писменост и доживотно учење. Препоруке могу бити користан водич за сваког.
Јелена Срећковић

Дигитална писменост као услов за напредак - 4 views

  •  
    На трећој регионалној конференцији ECDL истакнут је значај дигиталне писмености која је услов за напредак.Представљени су и кораци у описмењавању корисника.
  •  
    Јелена изнели сте кратак садржај, али нисте описали извор: ко, где, о чему, поводом чега... те на крају покушај процене поузданости и квалитета извора. Учимо како се користе обележивачи да би постали нека врста предметног каталога веб-референци. Вредело је покушати.
Снежана Марковић

е-писмен.срб - 2 views

  •  
    Образовни портал намењен развоју и популаризацији електронског учења и правилног коришћења српског језика и ћирилице на Интернету. Текстови, везе ка сродним веб-местима, семинарима, професионалним заједницама, блоговима, форумима, литератури... Нема превише текстова и не ажурира се превише често, већ само добро одабране текстове, али обилује везама ка другим веб-местима те представља добру раскрсницу за даља трагања.
  • ...1 more comment...
  •  
    Ознаке су добро одређене. Веб-извор који сте навели описан је кратко и потпуно, садржи вредновање = самовредновање.:)
  •  
    Јел то значи да добијам и екстра бодове за самовредновање? ;)
  •  
    Управо сам погледала видео записе из Економске школе у Нишу и одмах сам се регистровла на форум, како бих била део тима за популаризацију е-учења. Посебно ми се допала Ваша констатација да се "свака реална педагошка ситуација може пресликати у Moodle". Ваша мисија 4ПИ је иузетна. (Ја бих у ознаке додала 4ПИ).
Elvira Hadžić

Digitalna pismenost-Microsoft - 5 views

  •  
    Preko definicije, do pregleda seminara pomoću kojih se digitalna pismenost stiče.
  • ...5 more comments...
  •  
    Microsoft је једна од највећих софтверских кућа, ово је њихов званичан сајт, па је у том смислу поуздан извор. Њихов циљ је пре свега промовисање информатичке писмености. У савременом свету то је један од предуслова за информациону писменост.
  •  
    Слађану бих питала да ли се Мајкрософтова понуда за коју тврде да ће пружити дигиталну писменост уклапа у оно што под дигиталном писменошћу подразумева ИФЛА? Да ли су информатичке вештине, у оном смислу како их је Ленче објаснила у свом посту, довољне да би се човек који их поседује могао назвати информационо писменим и дигитално писменим?
  •  
    Мислим да Microsoft нуди информатичку (дигиталну) писменост. Вероватно се слажемо да је у савременом свету то један (ни први ни последњи) предуслов за информациону писменост. Дакле, да, Microsoft нуди дигиталну а не и информациону писменост. IFLA говори о информационој писмености. Информатичке (дигиталне) вештине нису довољне да би се човек могао назвати информационо писменим, а јесу потребне. Чини ми се да се сви слажемо око информатичке и информационе писмености. Изгледа ми да дигиталну него тумачи као информатичку а неко као информациону, ако сам добро схватила.
  •  
    Слађо, разлика постоји, тачно, али мало другачије: дигитална писменсот је по дефиницијама из међународних стратешких докумената је степен више од информационе. Но, како сам извор не потврђује то, нисте могли закључити.
  •  
    Интересантно. Први пут чујем. Ја реч "дигитално" тумачим чисто информатички (digit - цифра), а тако и тумачим ученицима. Молим вас да ме упутите на изворе где могу пронаћи та документа о дигиталној писмености.
  •  
    Да, то је однос ваше струке, али по тој логици је настала реч "дигитрон" , а "дигитално" еј настало преношењем и ширењем тог основног, коренског значења. И рачунар не служи само за рачунање, а зове се рачунар по сличном поступку преношења и ширења значења. Списак литературе (штампане) повелик је, а знате већ да озбиљног проучавања нема без књига, још увек, хвала Богу. Дефинисање појмова и значењске разлике биће тема прве лекције мини-курса о обележивачима, немојте ме сад, у фази прегледа радова и бодовања, гањати да нађем и адекватан веб-извор. Међународни стратешки документи о информационој и дигиталној писмености полазе од дешавања у озбиљној теорији и последњих година разликују дигиталну од информационе, мада се углавном заједно помињу баш да би се допуниле. Код дигиталне писмености истиче се способност РАЗУМЕВАЊА свих дигитализованих извора у тоталитету и контексту из ког су постали. Подвукла сам разумевање великим словима јер подразумева критички однос према извору и свест о развојном процесу и природи типова извора и пре дигиталног. О том више на курсу "У сусрет дигиталној п
  •  
    Хвала на овако исцрпном одговору. Можда сте могли себи да олакшате једним линком и једним насловом, па да сама тумачим. Овако, сада ми је јасније шта се подразумева под дигиталном писменошћу, али се сада питам шта значи, какав би био превод речи дигитално? Разумем да сада имате пуно посла (чекам шесту лекцију а нема је, па сам мало докона). Ово сада почиње да ми личи на четовање, претерала сам. Сачекаћу нови курс. Још једном хвала.
Милена Глишовић

IAN Međunarodna mreža pomoći - 3 views

  •  
    Текст се налази на Међународној мрежи помоћи, односи се на њихову делатност и дешавања у априлу 2012. године.У тексту се говори о недавно спроведеној "кампањи ширења писмености у области информационо-комуникацијских технологија." Из овг текста не бих извлачила неки закључак о писмености у смислу учења, проналажења, одабира и критичког става према информацијама које примамо. Наглашена је потреба за ширењем дигиталне, информатичке писмености и зато мислим да је овде информациона писменост површно схваћена.
  •  
    Ви сте текст вредновали и изнели сажетак, и то добро, али сте изоставили оне основне информације о њему: где се налази, која врста текста... При одређивању ознака нисте користили могућност вишечланог израза (више речи) за ознаку, нпр. "дигитална писменост", "виртуелно друштво".
  •  
    Исправила сам ознаке и додала извор.
Mira Meglic

Информациона писменост као циљ образовне политике - 1 views

  •  
    Излагање са "VI саветовања о реформи високог образовања "
  •  
    Миро, одличан извор али сте ви могли да га вреднујете. Зашто је одличан ( срећом те разумемо и хрватски без проблема:)) право је питање: на шта он то упућује, које важне информације нам пружа и подвлачи разлике. Опис извора вам није најбољи. То ме пре чуди јер сте библиотекар и знате шта је предметни каталог. Опис веб-референце није ништа друго него предметни каталог веб-референци, и мала анотација, само без стандарда. О самом извору написали сте само да је излагање и назив скупа.
Ленче Радосављевић

Е- билтен - 12 views

  •  
    Има ли између информатичке и информационе писмености неке значењске разлике
  • ...2 more comments...
  •  
    Информатичка писменост би било знање које је везано за компјутер и при том везано за коришћење алгоритама, рачунања, програмирања и коришћења програма. Информациона би била она писменост (не мора да је везана за компјутер) коју поседујемо и знамо да „читамо". Дакле, не да носимо све податке у глави, него да знамо како да нађемо податке и како да их искористимо. Иначе ако би ишли до латинског реч informatio значи: уобличење, план, скица, појам, идеја... Обе имају исти корен али у творби речи употребљен је различити суфикс да би имали различито значење (претпостављам). (Сетила сам се и за реторска и реторичка питања. Две речи које имају различито значење а праве забуне).
  •  
    Да ли сам ја добро укапирала чему (овде) служе тагови?
  •  
    Право питање! Ви сте навели примере алата из текста о алатима. Чини ми се да недостаје и одредница која их обједињава: веб-складишта. Сам аутор је као ознаку (на врху се налази) навео - савети. Можда је и то мудро уколико није само потреба тог веб-места. Да је то упутство о сваком ллату, онда бисмо додали као таг "упутство", али није, изгледа да су баш савети. Знао је аутор шта ради и већ то је један од показатеља да се извор вреднује као добар - добро је одредио ознаке. Тагови су као предметне одреднице у каталогу: упућују на области којима текст припада. Знати одредити ознаке је важна вештина дигиталне писмености. Можда смо могли започети дискусију (топик) о томе пре постављања линкова и описа.
  •  
    (како овај текст да буде испод линка?) Иако је сајт на македонском језику уверавам вас да ћете све лако разумети што се тиче информатичких термина. ИТ часопис је веома поуздан и популаран у Македонији због својих чланака. Нуди корисне податке и држи корак са информатичким вештинама. Има доста информација о веб-складиштима, друштвеним мрежама, догађајима у свету информатике и различитих савета шта користити.
Marsela Milutinović

ISTRAŽIVANJE O STAVOVIMA UČENIKA U SRBIJI O PRIMENI IKT SREDSTAVA U NASTAVI I... - 7 views

  •  
    Спроведено је истраживање на узорку од 1387 ученика из 14 школа на територији Републике Србије које између осталог показује слику о дигиталној писмености наших ученика, њиховој мотивацији и навикама. Види се да је доступност рачунара висока, постоји поверење у ИКТ, али се рачунар не користи много у учењу.
  • ...2 more comments...
  •  
    Резултати истраживање компаније Мајкрософт и Министарства просвете 2004. године показују да су ученици заинтересовани за примену ИКТ метода у настави, да у великом проценту имају основну информациону писменост, да у школама постоји задовољавајући број рачунара, али се раучунар мало користи у учењу. Колико су се ствари промениле од 2004. до 2012. године?
  •  
    Поставиле смо исти линк, видим да је остао само мој коментар на линк кад сам га поставила...
  •  
    Марсела, и за вас важи што и за већину: добар извор, лепо сте му резимирали садржај, али га нисте описали и вредновали. Могли сте кључне речи које су изрази ставити под наводнике па би биле приказане у једној картици: "ИКТ методе у настави"
  •  
    Ови подаци су у супротности са подацима које сам ја пронашла и изгледа ми релевантнији, вероватно мало улепшани. Колико је добро то што лако долазимо до информација толико је и лоше. Људи поверују у прву ствар која им се сервира(али не и ја:)) Пут до истине, увек је био и остаће, тежак. Очигледно је да објављују оно шта коме одговара.
zeljkabojic

Društveno umrežavanje - uputstva za profesionalce - 10 views

  •  
    Saveti kako da se u online svetu osećate sigurnije i ponašate odgovornije
  • ...3 more comments...
  •  
    Добро је да све ово прочитамо на једном месту. Новост ми је то геотаговање. Шта рећи, него припазити о свему, другима и себи.
  •  
    Пошто се не осећам сигурно у online свету, ови савети су ми добро дошли.
  •  
    Корисно, треба се чувати у онлајн свету.
  •  
    Веома корисне препоруке којих се треба придржавати.Извор је поуздан и указује нам на потребу примене заштитних мера, како би што ефикасније користили интернет,без штетних последица.
  •  
    Текст "Друштвено умрежавање..." објављен је у дигиталном часопису "Поглед кроз прозор", у оквиру удружења "Сарадници у учењу", који је осмишљен за размену искуства учитеља, наставника, професора. Саветује како се понашати и управљати подацима, које остављамо на интернету и даје корисне информације о опрезним корацима ради властите сигурности, јер подаци могу бити злоупотребљени.
Marsela Milutinović

WEB portal za učitelje, nastavnike, direktore i stručne saradnike - 6 views

  •  
    Професор Учитељског факултета Данимир Мандић у свом тексту говори о потреби прилагођавања образовног система данашњем брзом развоју информационих технологија, увођењу мултимедијалног система, учења на даљину, виртуелних школа и других технологија које доприносе већој активности ученика. Представљен је садржај портала
  •  
    Текст је детаљан, има добрих идеја, мами сваког запосленог у образовању да оде на портал, али - авај - текст је само рекламни мамац - коришћење портала није бесплатно (осим нешто мало уводних текстова), а има и доста страница које смао најављују своје садржаје "ускоро". Тачно је да треба вредновати сопствени рад и труд, али мислим да смо ми још увек у фази кад треба наставнике образовати и привући, уверити их у добитак који ће имати од повећања своје дигиталне писмености, а не одмах на почетку "дај паре". Због тога мислим да овај извор нема неку будућност док се више не отвори кад просечном наставнику уместо да глуми елитизам иза закључаних "фенси нашминканих" врата.
Јокић Миодраг

СВЕТИОНИЦИ ИНФОРМАЦИОНОГ ДРУШТВА - 10 views

  •  
    Александријска изјава о информационој писмености и доживотном учењу.
  •  
    Добро постављено и одабрано. Може ли ово неко да вреднује?
  •  
    Посебно занимљив садржај, јер је у питању изјава и апел свима, да се посвети пажња информационој писмености као основи доживотног учења у склопу општег друштвеног развоја. Извор, поуздан, превод такође.
Славица Јурић

Дигитална писменост у функционалном образовању одраслих, 2, 3 - 4 views

  •  
    Други и трећи део приручника о дигиталној писменсоти пројекта "Друга шанса". Документ је један од материјала постављен на сајту посвећеном пројекту који су финансирали МПН и ЕУ, на којем су постављени и други материјали и цео ток пројекта.
  •  
    Оба наведена извора баве се техничком обуком сналажења на рачунару што ни изблиза не исцрпљује област дигиталне писмености. Познавање рада на рачунару може да буде основ за даље информационо описмењавање, али не само рачунар и не само техничке вештине.
Жељко Марчетић

European Computer Driving Licence, Европска рачунарска возачка дозвола - 2 views

  •  
    ECDL је међународно призната потврда ИНФОРМАТИЧКЕ, дигиталне писмености која гарантује власнику познавање рада на рачунару према ECDL норми.
  •  
    Опис извора је свакако морао садржати податке да је то званичан сајт, да је у питању објашњење концепције и циљева, начина добијања "дозволе", ко стоји иза сајта....
Marija Ristić

Едукативни блогови - 2 views

  •  
    Велика база едукативних блогова који ће допринети ширењу информатичке и дигиталне писмености радника у образовању
Nada Purtic

Infographic: Information Literacy Issues - 4 views

  •  
    Могу ли ови графички представљени статистички подаци о стању информатичке писмености у школама допринети овој теми?
1 - 19 of 19
Showing 20 items per page