Helsinki-Vantaa on Pohjois-Euroopan johtava vaihtolentoasema Euroopan ja Aasian välisessä liikenteessä. matkustajamäärän kasvu viime vuonna oli vahvinta verrattuna muihin Pohjois-Euroopan vaihtokenttiin.
Ja eikun suunnittelemaan...jutussa on siis kyse maailman ensimmäisestä "virtuaalioopperasta" jonka suunnitteluun osallistuu ihmisiä ympäri maailman netin välityksellä.
Suomalaiset aikovat tutkimuksen mukaan viettää tänä vuonna lomansa sekä kotimaassa että Euroopan kaupungeissa. Rantalomien suosio säilyy myös ennallaan.
Aurinkoa, laskettelua, kulttuuria ja tietenkin hyvää ruokaa ja viinejä on Espanjan etelä rannikko, Costa del sol. Suosittelen lämpimästi kaikille. Tampereelta suorat lennot Malagaan :)
Niillä vuorilla on laskettelun lisäksi mielenkiintoista myös patikoida. Reittejä on eritasoisia ja -pituisia ja maisemat upeita. Mikä hienoa, tarjolla on suomenkielinen kirja reiteistä. Kirja toimii! http://www.hemingwaybookshop.com/?p=214
Joulunaika meni jo, mutta tässä video, miten Yhdysvalloissa esiteltiin joulun alla Santaparkkia ja Suomen joulutunnelmaa lapissa. Ohjelman näki noin 10 miljoonaa katsojaa Yhdysvalloissa ja netin kautta vieläkin enemmän. Erittäin hyvää mainosta lapin joulumatkailulle.
Hotellien mainoskuvissa olevat paikat ovat monesti todellisuudessa aivan erilaisia kuin kuvissa joita on hotelliketjujen sivuilla. Mulla on tästä omakohtaista kokemusta :))
Hauho on hieno!
Tuo hämeenlinnalainen Visiotalohan on palkittu kymmeniä kertoja erilaisilla palkinnoilla. Käykää katsomassa Visiotalo.com sivuston valokuvia. Erityisesti Hämeenlinnan kirkon kuva säväytti minua.
Käykääs näillä sivuilla tutustumassa nähtävyys- ja lounaspaikkavaihtoehtoihin, niin me ruvetaan Nooran kanssa suunnittelemaan reissua ehdotustenne mukaan.
Kiitos Liisalle ja Nooralle keskustelun avauksesta! Edellisen ryhmän kanssa syötiin Hanna Mariassa. Opiskelijat olivat tyytyväisiä: loistava sijainti, hyvä hinta-laatusuhde.