Flocabulary - 1 views
-
Cynthia Gray on 11 Sep 13This is a great way to get the kids hooked on to a topic you are teaching in any subject area. Unfortunately it does cost money! For a class of 25 students it runs around $65 a year. However, kids will love the raps and videos that they provide. It also provides you with quizzes, activities, and challenge questions for your students. This so much FUN that your students will forget they are even learning :)