Skip to main content

Home/ Groups/ MYYNTITYO_MERP12SBA

Reklamaatio - 0 views

1More

Reklamaatio - 1 views

  •  
    Linkki reklamaatiosta kertovalle sivulle
1More

Reklamaatio - 0 views

  •  
    Linkki

Harjoituksen aiheita 28.2.2013 - 18 views

started by Risto Pulkka on 28 Feb 13 no follow-up yet
1More

RSS-syötteen lisääminen - Outlook - Office.com - 2 views

  •  
    "RSS (Really Simple Syndication) on tapa, jolla sisällön julkaisijat lähettävät uutisia, blogeja ja muuta sisältöä tilaajille. Voit lisätä RSS-syötteet Microsoft Office Outlook 2007 -ohjelmaan tilauksina. RSS-syötteen lisääminen onnistuu monin eri tavoin. Tässä artikkelissa käsiteltävät aiheet Mikä on RSS? RSS-syötteen lisääminen Microsoft Windows Internet Explorer 7 -selaimessa RSS-syötteen lisääminen Microsoft Office Outlook 2007 -ohjelman Tilin asetukset -valintaikkunassa Itsellesi lähetetyn RSS-syötteen lisääminen jakamiskutsusähköpostiviestiin"
1More

Jorkki.com » Artikkelit » Mikä on RSS? Opas aloittelijoille - 4 views

  •  
    Jorkki.com:in ytimekäs artikkeli RSS:stä. Sisältää linkkejä käytettyihin RSS-syötteisiin
2More

TVTkainuu2012 - Diigo - sosiaalinen kirjanmerkki - 0 views

  • Sosiaalisten kirjanmerkkien avulla voi jakaa ja/tai pitää aina mukana (koti, koulu, työ, mobiili) tärkeitä kirjanmerkkejä. Pedagogisesti sosiaalisia kirjanmerkkejä vo
  • hyödyntää sivuille tehtävillä merkinnöillä jotka näkyvät muillekin saman ryhmän opiskelijoille. Voit lisätä nettisivulle "muistilapun" tai alleviivauksen, joka näkyy opiskelijoille. Tällä saadaan huomio kiinnittymään oikeisiin asioihin. Sosiaalisien kirjanmerkkien avulla voi myös oppilaat yhdessä kerätä tietoa. On kuin jjokainen lukisi samaa kirjaa samoin alleviivauksin: Sosiaalinen media!
50More

Diigo opetuskäytössä - johdanto - 0 views

  • työkalu
  • työkalu
  • työkalu
  • ...47 more annotations...
  • työkalu
  • igo on henkilökohtainen digitaalisen sisällön hallintatyök
  • työkalu
  • työkalu
  • työkalu
  • tavoitteena
  • on lisät
  • , jonka
  • sosiaalinen
  • erkkotyöskentelyn tuottavuutta eri tavo
  • Alunperin
  • yksinkertainen
  • Diigo
  • Diigo oli
  • siitä
  • on kehittyny
  • työkalu
  • monipuolinen
  • kirjainmerkkien jakopalvelu
  • käyttää
  • sekä henkilökohtaisena
  • yhteisöllisessä
  • mutta
  • muistiinpanovälineenä
  • voidaan
  • tutkimustyössä
  • Diigoa
  • mutta
  • oppilaitosten
  • opettajien
  • mutta se on
  • tahansa
  • erityisesti
  • voi käyttää kuka
  • tietotyöläisten
  • suosiossa
  • palvelun
  • takana
  • tutkijoiden
  • ominaisuudet
  • Suosion
  • joilla
  • monipuoliset
  • ilijoista
  • iigo erottuu kilpa
  • Diigon ytimessä on henkilökohtainen kirjasto, johon voi arkistoida ja järjestää kaiken hyödylliseksi kokemansa web-sisällön. Diigo toimii pilvipalveluna, eli kaikki kirjastoon koottu sisältö tallennetaan Diigon palvelimelle, jolloin siihen pääsee käsiksi mistä tahansa verkkoon yhteydessä olevasta laitteesta. Diigo tarjoaa sisällön tallentamista, muokkaamista ja palauttamista varten ohjelmat, jotka toimivat kaikissa selaimissa sekä suosituimmissa mobiililaitteissa.
  • © 2013 Blogit ja sosiaalinen media opetuksessa

wikipediassa - 3 views

started by Oskari Ronkainen on 17 Jan 13 no follow-up yet
6More

Diigon ohjeet - 3 views

  • Diigo voi toimia opiskelun tukena muun muassa niin että: opiskelija voi kerätä netistään löytämiään tietoja kätevästi yhteen paikkaan, luokitella, tallentaa ja jakaa niitä. käytetyt artikkelit jäävät talteen. Näin opettaja voi esim. tehtäväntarkastuksen yhteydessä käydä kurkistamassa oppilaan kanssa tämän Diigoon ja katsoa, mistä tehtävässä käytetyt tiedot ovat peräisin. välineen yhteydessä voidaan opiskella kriittisyyttä eri tietolähteitä kohtaan. netistä löytyviä artikkeleita ja tietoja voi jakaa ryhmän kesken esimerkiksi ryhmätyö- tai tutkimustilanteissa. Omat muistiinpanot näyttävät nopeasti muillekin, mitä kohtia itse on pitänyt keskeisenä tai mitä ajatuksia lukukokemus on kenties herättänyt (tekstin sekaan tehtävät merkinnät).
  • Palvelu on ilmainen ja se on nopea ja yksinkertainen asentaa. Ohjeet löytyvät aloitussivulta. Työväline toimii kaikissa yleisimmissä nettiselaimissa sekä Androidissa, iPhonessa ja iPadissa.
    • Aleksi Heikkinen
       
      Suomalaiset Diigo ohjeet!!!
  • ...2 more annotations...
  • Sovellus toiminee hyvin myös oppimisen, työn ja vapaa-ajan yhdistämisessä. En näe esteitä sille, etteikö netistään löytämiä vapaa-ajan juttuja (esim. itseä kiinnostavat matkakohteet, koirarodut, kulttuurisivut) voisi hyödyntää myös oppimisessa ja oppilas tehdä esim. maantiedon esitelmänsä kohteesta, johon haluaisi muutenkin matkustaa. Työhön voisi kerätä tietoa esim. siitä, millaisen kuvan matkatoimistot kohteesta maalaavat ja mitä netistä löytyvä muu materiaali (esim. kansainväliset uutissivut, Wikipedia, netin kuvapalvelut) todellisuudesta kertovat. Tämä voisi kokonaisuudessaan edistää lasten ja nuorten kokemusmaailman tuomista lähemmäs koulua
  • Ohjeet Diigon peruskäyttöön löydät sivun http://www.peda.net/veraja/jyu/okl/oppijat/helina Mapista otsikolla Diigon ohjeet.
  •  
    Peda.net/veräjä
1 - 20 of 37 Next ›
Showing 20 items per page